Symptomen
Urinestenen komen meestal voor in de vorm van blaasstenen. Als je paard last heeft van blaasstenen plast hij onregelmatig en vaak is er bloed in de urine aanwezig. Voorafgaand aan het plassen krijgt het paard soms ook koliek die regelmatig terugkeert als het dier wil plassen. Bij een erg grote blaassteen plast het paard vaak kleine hoeveelheden. Door de grote steen in de blaas heeft het paard steeds het idee dat zijn blaas vol zit met urine. Ook tijdens de training kan het paard erg last hebben van de blaasstenen. Dit zal vooral in de beweging te merken zijn.
Behandeling
De dierenarts kan door rectaal onderzoek vaststellen of er stenen in de blaas zijn. Bij een merrie lukt het soms om de stenen via de plasbuis te verwijderen. Dit doet de dierenarts met een katheter. Bij hengsten en ruinen is veelal een operatie nodig om de stenen te verwijderen.
Tegenwoordig zijn er ook alternatieve manieren om een blaassteen te verwijderen. Met behulp van een laser kan de dierenarts proberen de blaassteen te vergruizen zodat het paard deze in kleine deeltjes kan uitplassen. Het voordeel van deze manier is dat het paard niet geopereerd hoeft te worden. Een operatie en de bijbehorende narcose brengen immers veel risico’s met zich mee. Ook financieel gezien is het vergruizen van de blaassteen erg aantrekkelijk. Toch zijn de stenen in sommige gevallen te groot en moet het paard alsnog geopereerd worden. Het vergruizen van blaasstenen door middel van een laser is nog in de ontwikkelingsfase. Dierenartsen hopen in de toekomst nog beter over deze nieuwe techniek te kunnen beschikken.
Water
Zorg er altijd voor dat je paard voldoende blijft drinken. Een paard van zo’n 600 kilo drinkt 20 tot 30 liter water per dag. Bij warm weer kan deze hoeveelheid oplopen tot wel 80 liter.
De Paardenkrant
Horsetelex
Adelinde Training Center
Horses International (English)

mijn paar heeft al een jaar last van bloed in haar urine en het word steets meer. De dierenards is er al heel vaak bij geweest maar weet ook niet meer wat nu. ik weet nu echt niet meer wat ik moet doen ze eet goed en drinkt goed heeft wel veel pijn bij het rijden.en soms ook gewoon zo.
weet u wat het kan zijn? mvg cheraine