Stamceltechniek bij paarden

Bij paarden kan stamceltechniek worden gebruikt om blessures aan banden en pezen te behandelen. Hiervoor haalt men stamcellen uit de navelstreng van een pasgeboren veulen en vriest deze in. In Europa en Engeland wordt sinds enige tijd met deze bijzondere techniek gewerkt.

Gebruik stamceltechniek
Dierenarts Arthur Asveld van dierenkliniek Den Ham heeft zich toegelegd op stamceltechniek: ,,Wij bieden het ook aan, maar het is tot op heden nog maar voor één veulen gebeurd. We willen het bewust niet promoten, omdat dat in de humane wereld als geld-uit-de-zak-klopperij wordt gezien. Natuurlijk, het bloed in een navelstreng zit boordevol met stamcellen en wanneer het dier op latere leeftijd een blessure krijgt heb je het materiaal in een kwartiertje bij de hand. Maar die tijdwinst is zelden nodig. Bij een volwassen paard haal je stamcellen uit het borstbeen en kost het twee tot drie weken voor je ze kunt gebruiken. Bij de meeste blessures heb je die twee tot drie weken wel nodig om te wachten voor je kunt behandelen, dan maakt het dus niets uit.” Het winnen en opslaan van stamcellen kost enkele honderden euro’s.

Asveld vindt het veel belangrijker om de stamceltechniek als zodanig te promoten. Stamcellen zijn te gebruiken bij de behandeling van blessures aan banden en pezen. De stamceltechniek is relatief nieuw en maakt het mogelijk dat het lichaam zelf de vezels van een beschadigde pees repareert. In de paar jaar dat het in Nederland mogelijk is zijn er nog amper dertig paarden mee behandeld.

Reageer
Discussie zien we graag op Horses, maar wel met respect voor elkaar. Wij vragen daarom om onder volledige naam te reageren. Reacties zonder naamsvermelding worden verwijderd. Om de toegankelijkheid en leesbaarheid van de discussie te bevorderen geldt een maximale reactielengte van 400 woorden. Lees hier alle voorwaarden.