Gemiste kans voor het platform

Gemiste kans voor het platform featured image

TestwedstrijdEnkele weken geleden las ik in De Paardenkrant met veel genoegen de mening van Bert van Wanrooij over jurering en het geven van stijlpunten bij het B springen, een plan waarover was nagedacht, dat met echte paardenmensen was besproken en wordt onderschreven door praktijkmensen zoals Piet Raijmakers, Wout-Jan van de Schans, Rob Ehrens en Sven Harmsen. Hoe dom kan een wedstrijdplatform zijn om zo’n goed initiatief naast zich neer te leggen? Ik dacht: daar komt men wel op terug. Nou, niet dus, en vandaar mijn missive.

In Nederland hebben wij een wereldvermaarde topfokkerij en ook amazones en ruiters die in de dressuur- en springsport dat rijkunstig kunnen bewijzen en laten zien. Wij praten dan over een business van anderhalf miljard en dat moet worden gekoesterd en behouden voor de toekomst.

Wat dit alles te maken heeft met de jurering bij het B springen? Ik zal het u uitleggen. De gemiddelde leeftijd van het Nederlands gefokte paard is zeven jaar en dat komt niet door een zwakke gezondheid, maar door het misbruiken op jeugdige leeftijd en dat is een schande. Bij het lezen van sommige reacties op voornoemd artikel liepen de rillingen over mijn rug. Door zo veel onverstand wordt het duidelijk hoe noodzakelijk het is een B-parcours gecontroleerd dressuurmatig mee in de beweging te kunnen rijden.

Als je reageert dat wanneer je op stijl beoordeeld wilt worden je beter dressuur kunt gaan rijden, begrijp je er echt helemaal niets van en hoor je op de bromfiets thuis. Want je behoort je paard aan twee benen en twee teugels in het ritme dressuurmatig in het midden van de hindernis te brengen, om mee in de beweging te laten springen in plaats van het paard op ongecontroleerde wijze in een B-parcours rond te laten vliegen. Dat laatste namelijk is een vorm van misbruiken en in veel gevallen leeftijdbepalend. Een paard dat je overneemt, kun je voor de rest van zijn leven vernielen.

Er kleeft een nadeel aan een topgefokt paard: een kwaliteitsvol paard dat steeds wil bewijzen hoe goed hij is, moet door de ruiter/africhter worden getemperd in zijn dadendrang, anders overneemt hij zich, met alle gevolgen van dien. Daar past natuurlijk een racepartij in een B-parcours helemaal niet bij.

Onze topruiters die hun jonge paarden in een oefen- of B-parcours rondrijden zullen nooit racen, maar scholen hun paarden. Jonge ruiters moeten die rubrieken gebruiken om zichzelf rijkunstig te scholen en de wijze waarop ze dat doen moet worden beoordeeld door een deskundige jury en worden voorzien van commentaar, zodat er in die fase nog geleerd kan worden. Dat je het nog niet weet in die fase B is niet dom. Dat je het niet nodig vindt om te leren is oliedom.

Ik denk dat een goede parcoursbouwer ook een belangrijke bijdragen kan leveren door een B-parcours te ontwerpen waar met racen niets te bereiken valt, maar dat technisch gereden moet worden om succes te hebben.

John Swaab, columnist
Deze column verscheen 4 maart 2011 in De Paardenkrant

10 reacties op “Gemiste kans voor het platform

  1. skik

    meneer swaab, weer een wijs artikel. het lijkt wel of sommige mensen niets om de gezondheid en welzijn van hun paard geven. bovendien wat is er mis mee om naast het springen ook de rijkunde te laten beoordelen?
    heel veel succes met uw missive mede namens de paarden

  2. s

    Deze column is ook mij uit het hart gegrepen. Wel vraag ik mij af waar de “good old” Caprilli proef is gebleven. In mijn jonge jaren als ruiter moesten we deze proef met goed gevolg hebben afgelegd vóór we in het B-springen mochten starten. Een Caprilli proef is een dressuur proefje met hindernissen of een spring proefje met dressuur onderdelen, maar net van welke kant je het bekijkt. Ook de beoordeling was twee-ledig. Het mag duidelijk zijn dat van rondjagen geen sprake kon zijn en dat je netjes moest kunnen rijden. Als ik zo zie en hoor hoe het er tegenwoordig bij beginnende springcombinaties aan toe kan gaan, lijkt mij een wedergeboorte van de Caprilli proef het overwegen meer dan waard.

  3. Marlies

    De heer Swaab heeft een punt! Ik kan me helemaal in zijn verhaal vinden. Het is jammer en oliedom dat het wedstrijdplatform zo’n belangrijke ontwikkeling voor zowel paard als ruiter laat schieten. Echtwaar een gemiste kans!

  4. john

    ik ben het geheel met dhr Swaab eens in dit geval. ik kom net terug uit welington (fl) en heb met verbazing staan kijken hoe netjes jonge mensen die hunter-classes rijden. zouden we hier gelijk in moeten voeren als een MUST! alvorens je start gerechtigd bent om een L parcours te springen zou je eerst 30 winstpunten in bepaalde classes op stijl moeten halen. kijk om je heen op concour en je ziet dat HET rijden echt slecht is in nederland op een paar na. dus op stijl en anders geen winstpunten is de enige oplossing volgens mij!!

  5. Maria

    Prettig dat er mensen zijn die het opnemen voor het welzijn van een paard Het is echt in ons aller belang dat een paard goed wordt voorbereid op het grote werk Ik bedoel dan het belang van het paard en het belang van een goed gefokt Nederlands springpaard Jammer dat velen de korte termijn, de overwinning in een B-parcours, als maatstaf nemen, maar ja het is ook niet elk paard gegeven om echt het hoogste niveau te halen Als we echter in het B-parcours er maar op los rijden komen we ook nooit op het hoogste niveau Paarden-top-sport is geduld hebben

  6. tolan

    De massa verkiest een winnaar platte koers met de oren in de nek verstand op nul en een hectish paard jammer ik geniet meer van een stijlvolle ruiter volledig in balans met zijn paard in een mooi ritme een harmonisch geheel waar beiden plezier aan hebben beloont die mensen eens voor hun horsemanschip

  7. tukker

    Ben het wel met de heer Swaab eens
    maar dan ook eens lager gaan bouwen voor de meeste jonge paarden competities staat het veel te hoog, daar wordt ook veel commentaar op gegeven door de ruiters zelf maar blijft al jaren hetzelfde en dat is niet in het belang van het paard maar voor de commercie

  8. debbie

    U heeft helemaal gelijk! al die ordelen over de klasse gekoppeld aan de leeftijd, soms zijn paarden nog niet toe aan een klasse!
    De parcoursesn zijn zeker heel belangrijk. want een B parcours moet niet te technisch zijn en toch moeilijk genoeg zijn wat het onderscheid maakt in prijswinnaars!

    mooie collumn

  9. Rita

    Maar waarom komt het wedstrijdplatform niet terug op een verkeerd besluit? het is zelfs gewoon “een beetje dom”. Hoe kunnen wij als paardensector zeggen alles zelf wel goed te kunnen regelen terwijl men zo’n goed plan opzij legt. Op die manier ben je niet meer geloofwaardig naar buiten toe. Als je naar buiten de sector roept dat het paardenwelzijn hoog in het vaandel staat neem dan ook besluiten die toe bijdragen!

  10. john

    ok dan na een paar telefoontjes van verontruste paardenmensen toch maar even weer achter de computer, blijkbaar viel mijn reactie niet in goede aarde bij bepaalde mensen, maar blijkbaar is mijn boodschap niet begrepen, er werd mij verweten dat mensen zonder talent niet mee kunnen komen in het punten systeem en dan geen plecier in het rijden meer zouden hebben….ik zou zeggen stop dan met rijden!, maar diezelfde mensen willen wel een goede prijs voor hun paard bij eventuele verkoop! en voor goed en netjes getrainde paarden met kwaliteit is echt een goede markt ! , dus volgens mij is het duidelijk. iedereen is gebaat bij netjes rijden…. dit is alleen bedoelt als opbeurende kritiek waar iedereen van profiteerd

Geef een reactie

Je e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *

Deze site gebruikt Akismet om spam te verminderen. Bekijk hoe je reactie gegevens worden verwerkt.

You might also like